Dantoshundar som deltagit i SM

Collie SM 

Första Collie-SM'et hölls i Nora 1993. Intiativtagare till Collie-SM var Leif Hedberg.

Avdelare_m_tassavtryck 

 Sollie SM 2015

På Collie-SM i Rallylydnad deltog Katja och Minos i Mästarklass med en jättefin 2'a placering,
d.v.s. silvermedalj med hela 95 p. och Zelda och Anki i fortsättningsklassen som de vann och
blev Collieklubbens rasmästare i Rally med 93 p. (Klasserna nybörjare t.o.m. avancerad klass)

 minos20katja_20colliesm_rally_L_DSCF0741 anki_zelda_rallySM_L_20150530_140711

Katja & Minos
(RLD-N RLD-F RLD-A RLD M
Dantos Qwintus

Anki & Zelda
(Dantos Romantica)

Avdelare_m_tassavtryck 

Collie SM 2012

Trio_Q_kullen_2012_SM

 Ulla och Zero (Korad Dantos Quatro)
Lotta och Minos (RLD-N RLD-F RLD-A RLD M Dantos Qwintus,
Ywonne och Rebell (Dantos Quando) på collie-SM i Ystad

 På SM'et deltog Lennart och Zingo(Korad Dantos Golden Coins) i sök
och Micke med Sally (Korad TJH(FM) LPI) i Lydn.kl.I med ett förstapris.
 Lotta ställde ut Minos (RLD-N RLD-F RLD-A RLD M Dantos Qwintus  
i valpklass.

 Avdelare_m_tassavtryck 

Collie SM 2011 i Örebro

Dantos Jupiter (Zeta) och Lennart Elmström deltog i Lydnadsklass II.

*****

Tua_Jessica_IMG_4731

Jessica med Tua (Dantos Naami) fick CK

Avdelare_m_tassavtryck 

 Collie SM 2010 i Oskarshamn

SM_invign_trio_IMG_4025

 Invigningen

Lydnadsklass I

Lennart_Collie_SM_765

Lennart Elmström tävlade med Dantos Jupiter (Zeta) i Lydnadsklass I (Debut).
De kom på en fin 2'a plats 

Lennart tävlade även med Korad Dantos Golden Coins (Zingo) då i Lydnadsklass II

*****

SM_Dante_IMG_4123
Dantos Kämpe (Dante) tävlade med husse Risto Kokko i Lydnadsklass III 

*****

SM_Jenny_Brasse_IMG_4126

Jenny Bergren tävlade i Lydnad elitklass med
Dantos Ibrasi (Brasse) och kom 3'a

*****

SM_Ebba_slalom_IMG_4099

 Dantos Kattla (Ebba) tävlade med matte Margareta Magnusson
 i Agility, hopp och agilityklass.

*****

aut tua

Dantos Naami (Tua) ställdes  ut av Jessica Sandin och fick en  fin 3'e placering.
Ägare till Tua är Gudrun och Willy Sandin

Avdelare_m_tassavtryck
 
 
Collie SM 2009
 
Colliesmlydnad2009
                                                                                    
Foto Sari Haarala 
Dantos Kämpe (Dante) tävlade i Lydnadsklass II och kom på en 2'a plats
 
Avdelare_m_tassavtryck
 
 
Collie SM 2008
 
TreanPallen2008
                                                                                                                                                                    Foto Thomas Ahlberg
Längst till vänster Jenny Bergren med Dantos Ibrasi (Brasse) 
 
*****

 Dantos Hildur (Hedda) och Helena Bergman tävlade i Lydnadsklass I  och fick en 4'e placering. 
Dantos Golden Coins (Zingo) och Lennart Elmström tävlade i Lydnadsklass II även de med en 4'e placering.  
Dantos Ibrasil (Brasse) och Jenny Berggren tävlade i Lydnadsklass III och kom på andra plats.

Avdelare_m_tassavtryck

 

Collie SM 2007 i Västerås

SM_07_Hilding_hopp

SM_07hogre_spar_prispVinnare i högre klass spår blev Korad Dantos Hilding med matte Anita Wihk.

SM_07_Hilding_utstDe blev även BIS i bruksprovsklass på utställningen 

*****
Dantos Hillevi (Vilda ) med matte Elin Isaksson och Dantos Kämpe (Dante)
med husse Risto Kokko tävlade båda  i Lydnadsklass I och kom på 11'e
respektive 12'e plats.

*****

Lennart_i_soket

Lennart_pa_prisp_B
Korad Dantos Golden Coins (Zingo och husse  Lennart Elmström
tävlade i högre sök som de vann.
De tävlade  även i Lydnadsklass II och kom där  på en 8'e plats.

*****

SM_Lennart20_m_Zingo SM_Anita__Hilding_a

Lennart med Korad Dantos Golden Coins.
Etta i lägre sök på Collie-SM

Anita med Korad Dantos Hilding. Etta i högre
spår på Collie-SM och BIS bruksprovsklass

Sm_banketten_a

Från SM banketten

Avdelare_m_tassavtryck

Översättning/Choose language